Kadın Cilt Bakımı

Vücutta çıkan sivilceler hangi hastalıkların belirtisidir?

25.10.2015
108.305
Vücutta çıkan sivilceler hangi hastalıkların belirtisidir?

Bazı insanların sadece yüzlerinde değil, vücutlarının çeşitli kısımlarında da sivilceler çıkıyor. Neden sivilce çıkıyor?  diye herkes merak etmiştir. Neden sivilce çıkıyor? diye merak edenler için ayrıntılı bilgi sizler için hazırladık.

Çin’in en eski yazılı kaynağı “Ayurvedik” leri inceleyen bilim adamları çok değerli bilgiler elde ettiler. Bu metinlerde yer alan bilgiler bize sivilceler aracılığıyla organizmanın hangi hastalıklarla mücadele götürdüğünü bilmenin mümkün olduğunu söylüyor. Bilimsel araştırmalar da ortaya koydu ki, sivilcenin çıktığı bölgeye göre insanda hangi hastalıkların olduğunu bilmek mümkündür.

Vücutta çıkan sivilceler hangi hastalıkların belirtisidir?

1- Boyun bölgesinde çıkan sivilceler – Hormonlar

Çene ve boyunda çıkan sivilceler böbreküstü bezlerin aşırı çalıştığını gösterir. Bu demektir ki, vücutta hormon bozuklukları var. Ayrıca çok şekerli gıda yediğinizde ve stresli yaşam tarzı geçirdiğimizde de boyunda sivilceler oluşur. Ayrıca gömlek yakalarının sık sık boyuna değmesi ve yağlı saçlar da boyunda lezyonların oluşumunun nedeni olabilir.

2- Omuzlarda çıkan sivilceler – Stres

Omuzlarda görülen sivilceler aşırı stresli olduğunuzu gösterir. Omuzdan asılan çantalar da bu bölgede sivilcelerin oluşmasına neden olabiliyor.

3- Memede çıkan sivilceler – Sindirim sistemi
Polyesterden yapılmış sutyenler giymek bu bölgede sivilcelerin çıkması ile sonuçlanır. Ayrıca iyi beslenme, aşırı yağlı, baharatlı yiyecekler yemek, soğuk su içmek de sivilcenin çıkmasına nedeni olabilir. Çünkü yukarıda saydığımız nedenlerden sindirim sisteminde sorunlara neden bu ise memelerde sivilcelerin oluşmasına yol açıyor.

4- Kollarda çıkan sivilceler – Vitamin düzeyi
Eğer gol bölgesindeki deri kalınlaşmış pulcuk-pulcuk olmuşsa, bu “keratosis pilaris” adlı hastalığa yakalandığınızı gösterir. Uzmana başvurun. Ayrıca cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için mutlaka bünyesinde salisilk asit nemlendirici kullanın. Ancak sizde bu hastalık yoksa ve kol bölgesinde sadece 2-3 sivilce çıkıyorsa, demek ki herhangi vitaminler eksik. Daha iyi beslenmeye çalışın. Bol miktarda meyve ve sebze yiyin.

5- Karında çıkan sivilceler – Kan şekeri seviyesi

Bu bölgede çok az yağ bezi var. Bu nedenle karında sivilce çıkması çok nadiren oluşur. Bunun temel nedeni ise aşırı dar elbiseler giymek ve kan şekeri seviyesinin yüksek olmasıdır.

6- Kalça ve bacaklarda çıkan sivilceler – Alerji

Kalçalar ve ayaklarda çıkan sivilceler genellikle derinin vücut losyonuna, duş jeline, vücut kremine veya çamaşır deterjanına verdiği tepkidir. Olabilir ki, cildiniz hassastır ve bazı kremlerin, losyonların içerdiği maddeler sizde alerjiye neden olur. Bazen de kılların cilde batması sonucu deri altında sivilceler oluşur. Bu gibi durumların önüne geçmek için içeriğinde salisilik ve glikolik asit vücut şampuanların ve sivilcelerin önleyen vücut kremlerinden kullanın.

7- Sırt ve belde çıkan sivilceler – Sinir ve sindirim sistemi sorunları

Bu bölgelerde sık sık sivilceler çıkıyor. Bunun birçok sebebi var. Alerji, aşırı terlemek, sporla meşgul olduktan sonra yıkanmadan, dar elbiseler giymek, saç ve vücut için kullanılan temizleyici araçlara karşı hassasiyet vb. bu bölgelerde sivilcelerin çıkmasına neden olabiliyor. Ayrıca ızgara yemekler, kalorisi çok olan gıdalar da sivilceye neden olabilir. İhtiyacınız olan 8 saatlik uykuyu alamadığınızda da sırt ve belinizde sivilce problemi ile yüzleşmenize neden olabilir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.