Varis (Variköz venler) hastalığı nedir, nasıl oluşur ve nasıl tedavi edilir?

Varis (Variköz venler) hastalığı özellikle kadınların hastalığı olarak kabul edilse de, son zamanlarda ondan muzdarip erkeklerin de sayısı az değildir.

Uzmanlara göre, kan damarları kendi fonksiyonlarına göre atardamarlara (arterler) ve toplardamarlara (venler) ayrılır. Arterler kalpten aldıkları, oksijen ve besin maddelerince zengin olan al-kırmızı kanı organ ve dokulara taşır. İçerdiği besin maddeleri ve oksijeni dokulara vererek, metabolizma artıklarını ve karbon gazını onlardan alıyor, “ağır”, koyu kırmızı renge dönüşen venöz kanı ise venler vasıtasıyla kalbe döner.

Bu zaman bacak venleri daha çok gerilime maruz kalır. İşte bu gerilimin sonucunda düşük çevredeki derialtı venler kendi esnekliğini kaybederek biraz gerilir, bazı yerlerde venöz düğümleri oluşur. Böylece, toplardamarların varis hastalığı oluşur. Ayakta vena ve kılcal damarlar belirgin derecede kabarması varis hastalığının belirtileridir. Bu hastalık tek estetik kusur değil, hem de % 96 hastalarda ayaklarda şişme, ağırlık ve sıcaklık hissi, kaşıntı, uyuşma, baş dönmesi, ağrı şikâyetleri eşlik eder.

Hastalık yavaş yavaş gelişen bir hastalıktır. Zamanında tedavi edilmediği takdirde venöz ülser, tromboflebit, kanama riski ortaya çıkar. Venöz ülser varis damarların trofik bozukluğu sonucu venlerin (Toplardamarların) zedelenmesidir. Tromboflebit varis damarın iltihaplanması olup, akut ağrı ve ödemle eşlik ediyor. Tromboflebit olan damarda tromboz riski ve buna bağlı letal (Öldürücü) netice oluşabilir.

Uzmanlara göre, bu hastalıkla ilgili doktora başvuran erkeklerin sayısı durmadan artıyor. Esasen kadınların hastalığı olarak bilinir, ama erkeklerde de görülmektedir. Son zamanlarda bu sorunla ilgili doktora başvuran erkeklerin sayısı durmadan artıyor. Kadınlardan farklı olarak erkekler hastalığın daha ağır aşamalarında doktora başvururlar. Nedeni ise erkeklerin estetik görüntüye önem vermemesidir. Onlar ayaklarında oluşan damarların görüntüsünden rahatsız olmazlar ve bu nedenle hastalığın erken evrelerinde doktora müracaat etmezler. Fakat hastalığın belirtileri ağırlaştıktan sonra mecburiyetten hekime müracaat ediyorlar. Bu hastalık herkeste oluşmaz. Onun oluşmasına çeşitli faktörler neden olur.

Bu hastalığın oluşumunda genetik büyük rol oynuyor. Ayrıca az hareketli yaşam tarzı, hareketsiz çalışma, ağır fiziksel yük, yüksek topuk ayakkabı giymek, aşırı kilo varis (Variköz venler) hastalığının varoluşunun temel nedenleridir.

Varis genetik bir hastalık olmakla beraber, bazı durumlarda onun oluşmasına birçok dış etkenler neden oluyor. Örneğin, oturarak veya ayaküstü iş bu faktörlerden biridir. Bu durumda çalışan insanların ayaklarında venler gerilime maruz kalır. Sonuçta damarların genişleme ihtimali artıyor. Aşırı sıcak (sauna, hamam) yerde uzun süre kalmak da damar genişlemesine yol açabilir.

Hamilelik süresi kadınların % 50-sinde varis hastalığının ilk belirtileri ortaya çıkar. Vücutta meydana gelen hormonal değişiklik toplardamarların tonusunun azalmasına neden olur. Ayrıca, ana karnında bulunan ceninin büyümesi sonucunda, çanak venaları sıkılır ve bacak toplardamarlarına baskı artıyor. Tüm bunlar hamile kadınlarda damar genişlemesini yaratıyor. Vücut ağırlığının fazla olması da ayaklara düşen yükü artırır ve sonuçta damar genişlemesine neden olur.

Ağır fiziksel işle ve gergin sporları ile uğraşan kişilerde varis hastalığının oluşma olasılığı yüksektir. Hormonal madde veya ilaçlar bazı durumlarda damar duvarının tonusunu zayıflatır ve esnekliğini artırır. Dolayısıyla damarlar genişlemeye eğilimli olur. Ayrıca, bu ilaçların kabulü damar içi trompların risklerini de yükseltiyor.

Varislerin tedavisi için halı hazırda uygulanan farklı tedavi yöntemleri var. Bu yöntemler hastadaki mevcut varisin hangi seviyede olduğuna bakılarak seçilir. Fakat son zamanlarda endovenöz lazer ablasyon yöntemi ve endovenöz radyo frekans yöntemi ile hastada hiçbir kesik yapılmadan damar küçük delikten sorunlu bölgeye yüksek sıcaklık ve lazer ışınları verilerek damarın ablasyon olunması gerçekleştirilir. Hasta bu prosedürden sonra bir süre varis çoraplar giymek şartı ile ayağa kalkarak normal hayatına devam eder. Ameliyatın en büyük avantajları kesik, narkoz yapılmamasıdır. Ameliyattan sonra yatak istirahati gerekli değildir. Bu prosedür variközün her aşamasında uygulanarak olumlu sonuç almak mümkündür.

Trofik yaraların önemli varoluş sebebi venöz damarlarda durgunluğun oluşması sonucunda kan elementlerinin deri altı dokulara birikerek iltihabi süreç yaratmasıdır. Süreç derinleştikçe bu bölgede yara açılır ve trofik ülser belirir. Ülserlerin tedavisinde birinci iş bu durgunluğu gidermek ve iltihabı azaltmaktır. Bu, hasta toplardamarların (Venler) ortadan kaldırılması yani tedavi ile elde edilir. Sonradan yaraya normal bakım yapıldığında iyileşmeye başlar. Bu yöntemle de trofik ülserden tek seferde kurtulmak mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git