Kadın Cilt Bakımı

Tırnaklarınızı ısırmayı nasıl durdurabilirsiniz

Tırnaklarınızı ısırmayı nasıl durdurabilirsiniz

Stresli veya endişeli olduğunuzda tırnaklarınızı mı ısırıyorsunuz? Bu sıkıntılı alışkanlık sadece tırnaklarınıza ve dişlerinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda bakteriler ve virüsler tırnaklarınızdan ağzınıza ve yüzünüze geçerken sizi enfeksiyona yatkın hale getirir. İnsanlar neden tırnaklarını ısırıyorlar? Bu alışkanlığı durdurmak için ne yapılabilir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Tırnaklarınızı ısırmak neden bu kadar kötü?

  • Tırnaklarınızın anormal şekilde geri gelmesini sağlayabilir. Tırnaklarınız ısırılma şeklini kaybederek, onlara dağınık bir görünüm kazandırır.
  • Gülüşünü mahvedebilir. Tırnaklarınızı ısırırken dişlerinizi kırma, çatlama veya kırma riski vardır. Zamanla, tırnak ısırma da çenenizde sorunlara neden olabilir.
  • Hastalıkları tetikleyebilir. Elleriniz mikroplar için bir yuvadan daha az değildir. Bu mikroplar tırnaklarınızda tamamen gizli kalabilir. Tırnaklarınızı ısırdığınızda, bu mikroplar vücudunuza girebilir ve hastalanma riskinizi artırabilir.
  • Sosyal utanç. Çivi ısırması, çizim veya yazma gibi, başkalarının yanında yapılması gereken sosyal davranışlarda veya davranışlarda kısıtlamalara da neden olabilir.
  • Çivilere ve çevresindeki dokulara zarar verir. İç içe geçmiş bir çivi riskini artırabilir ve ayrıca çevredeki dokulara zarar verebilir.
  • Dişeti yaralanmalarına neden olabilir. Ayrıca kazıma riski nedeniyle diş köklerine, oral enfeksiyonlara ve oral yaralanmalara neden olabilir.

Şimdi neden tırnaklarını ısırmayı bırakman gerektiğini biliyorsun! Ama bu tuhaf alışkanlığa neyin yol açabileceğini hiç merak ettiniz mi? Hadi bulalım.

Tırnaklarınızı ısırmanıza ne sebep olur?

Tırnak ısırma altta yatan bir sağlık durumunun bir işareti olabilir. Geçici tırnak ısırma nispeten zararsızdır. Bununla birlikte, aynı zamanda uzun vadeli bir problem haline gelebilir. Tırnaklara ve çevresindeki dokulara zarar vermeye devam eden kontrol edilemeyen tırnak ısırma, bakım bozukluğu olarak kabul edilir. Genellikle onikofaji olarak adlandırılır. Bu durum “obsesif-kompulsif ve ilişkili bir bozukluk” olarak sınıflandırılmıştır.

Tırnak ısırmasının diğer olası nedenleri şunlardır:

• Etkilenen bireyin ebeveynleri de benzer şekilde tırnak ısırma alışkanlığına sahipti 
• Duygusal ya da zihinsel stres 
• Sinirlilik 
• Kaygı 
• Sıkıntı 
• Açlık 
• Güvensizlik

Çocuklarda, tırnak ısırma vakalarının çoğu anksiyete veya can sıkıntısının bir sonucudur. Bazı çocuklar da bu alışkanlığı oldukça sakinleştirici bulma eğilimindedir. Gördüğünüz gibi, tırnak ısırma alışkanlığını tetikleyen bir dizi faktör olabilir. Kronik bir tırnak ısırıcısıysanız ve bu alışkanlık tırnaklarınıza zarar vermeye başladıysa, durumunuzun altta yatan nedenini belirlemek için tıbbi yardım almanız önerilir.

Stres ya da endişe zamanlarında tırnaklarını ısıran ve bunu durdurmak isteyen bireyler arasındaysanız, işte size yardımcı olabilecek birkaç püf noktası vereceğiz.

Tırnak ısırmayı durdurmak için nasıl neler yapılabilir?

1. Çivilerinizi Kısa Tutun

Tırnaklarınızın kısa kesilmesi ve düzenli tutulmaları, tırnak ısırmasını önlemenin en iyi yollarından biridir ( 4 ). Çiğnemek için hiçbir şeyiniz olmadığında, nihayetinde alışkanlığı tekmeleyeceksiniz.

2. Manikür Oyununu Yap

Kendinizi şımartın ve güzel bir manikür yaptırın. Manikür ellerin yanı sıra tırnakların çekici görünmesini de sağlayabilir. Manikürü mahvetmek istemediğinizden tırnaklarınızı ısırmanız daha az olası olacaktır.

3. Tetikleyicileri Kontrol Edin

Tırnaklarınızı ısırmanız için sizi neler tetiklediğini öğrenin. Sıkıldığında tırnaklarını ısırıyor musun? Yoksa düz kaygı mı? Çalışmalar, insanların sıkıldıkları, aç, gergin veya stresli olduklarında tırnak ısırmaya başvurduklarını göstermiştir ( 5 ). Tetiği tanımlayın ve tırnaklarınızı ısırmayı durdurmak için onunla başa çıkmanın yollarını bulun.

4. Eldiven veya Tırnak Çıkartma Kullanın

Tırnaklarınızı ısırmanızı engellemenin bir başka yolu da bir çift eldiven ya da tırnak çıkartması kullanmaktır. Bu aptalca gelse de, ağzınız tırnaklarınızı bulamazsa, onları ısırmak çok daha az cazip olacaktır.

5. Meşgul Tutun

Evet, ellerini ve ağzını meşgul etmek hile yapabilir. Çivilerinizi ısırmaya kararlı olduğunuz her an, stres topunu ya da çiklet çiğneyin. Elleriniz ve / veya ağzınız zaten doluysa, tırnaklarınızı ısırmanız mümkün olmayacaktır!

6. Acı oje kullanın

Acı tat veren oje uygulaması, tırnak ısırmasını önlemek için asırlık bir püf noktasıdır ( 6 ).

7. Kademeli Yaklaşımı Deneyin

Geceleri tırnaklarını ısırmayı bırakamazsın. Bu aşamalı bir süreçtir. Bir seferde bir tırnağı ısırmayı bırakın, küçük resminizi söyleyin ve ardından kademeli olarak tüm tırnakları ısırmayı kesinceye kadar birer birer diğer parmaklara uzatın.

Hangisinin sizin için en iyi sonucu verdiğini görmek için yukarıdaki ipuçlarından herhangi birini veya bir kombinasyonunu deneyin. Birinin tırnaklarını ısırmayı bırakmasına yardımcı olabilecek başka ipuçları ve kesmeler biliyor musunuz? İpuçları ve görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.


Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.