Kadın Cilt Bakımı

Sivilcelerin oluşumunu önlemek ve sivilcelerden kurtulmak için 12 öneri

14.01.2011
3.250
Sivilcelerin oluşumunu önlemek ve sivilcelerden kurtulmak için 12 öneri

Yüzdeki en büyük problemlerden bir tanesi yüzdeki sivilceler. Hele ergenlik döneminde sivilceler tarlaya atılan tohum gibi yuzde fışkırmaya başlıyorlar. Bu sivilcelerden kurtulmak için yaptığımız yöntemler işe yaramıyor hatta daha fazla sivilcelerin çıkmasına sebep oluyor. Çıkan sivilcelerle baş etmektense sivilcelerin çıkmasını önlemek gerekir. Acaba ne yapmalıyız ki yüzümde sivilceler çıkmasın veya çıkan sivilcelerden nasıl kurtulabilirim diyorsanız verdiğimiz 12 öneriyi dikkatlice okuyun.

Sivilcelerden Kurtulmanın 12 Yolu

1. Sivilcelerinize dokunmayın:

Dokunursanız bakterilerin yayılmasına sebep olur ve iz kalma ihtimalini artırırsınız. Çenenizi ellerinizin üstüne dayamayın, devamlı yüzünüze dokunmayın. Gergin ter bantları ve yüzünüzde kullandığınız spor ekipmanları da aynı etkiyi yapabilir.

2. Benzoil peroksit kullanın:

Ölü cilt hücrelerinizin ve gözenekleri tıkayan yağın parçalanmasına ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

3. Sülfür ya da rezorsinol ürünlerini deneyin:

Bunlar yağ bezlerinin işleyişini yavaşlatmaya yardımcıdır. Birçok dermatolog akne için benzoil peroksitin, en etkili ilaç olduğuna inanıyor.

4. Sivilceler sırtınızda ve göğsünüzde de çıkabilir:

Kullandığınız ürünleri sivilceye yatkın bölgelere de sürün. Dudak ve gözler hariç tüm yüze, sırta ve göğse uygulayabilirsiniz.

5. Yüzünüzü üstünkörü yıkayın:

Yıkamak, cilt yüzeyindeki yağı götürür, kanalları tıkayan yağları temizlemez. Cildinizi temizlerken çok saldırgan davranırsanız, hassas deriyi kurutabilir ya da tahriş edebilirsiniz.

6. Yüzünüzü usulüne uygun olarak yıkayın:

Haftada bir ya da iki gün yüzünüzü sabun ya da `ılımlı ve hassas ciltler için` etiketiyle satılan sabunsuz temizleyicilerle hafifçe parmak uçlarınızla ve ılık suyla ovun.

7. Exfoliant`ları dikkatli kullanın:

Yüzünüzde fırça, sert sünger ya da kumaş, granüllü temizleyici kullanmayın. Cildinizin daha az hassas olduğu yerlerde yani sırtınız ve göğsünüz için, benzoil peroksit içeren sabunla birlikte akne ovalama pedlerini deneyebilirsiniz.

8. Yağlı ürünlerden kaçının:

Briyantin, yağ bazlı yüz nemlendiricileri ya da yağlı temizleyiciler gibi yağlı ürünler kullanmayın.

9. Daha iyi bir makyaj malzemesi seçin:

Su bazlı makyaj malzemesi seçin, çünkü bunlar diğer çeşitleri gibi gözenekleri tıkamıyor.

10. Yiyeceklerinize dikkat edin:

Çikolata, yağlı yiyecekler, kabuklu yemiş ve diğer yiyecekler ile ergenlik dönemi aknesine sebep olabilecek diğer yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yediğiniz bir şeyle sivilceleriniz arasında bir bağ olduğunu fark ettiğinizde, bu gıdayı yememeye çalışın.

11. Yüz bakımından kaçının:

Yüz bakımı yaptırmayın. Cilt bakımı, cildinizi güzelleştirmekten çok hassas cildinize zarar verebilir.

12. İyota dikkat edin:

Çoklu vitaminlerde ve iyotlu tuzda bulunan iyota dikkat edin. Bazı doktorlar, iyotun akneyi körüklediğine inanıyor.  sivilce, cilt lekesi, sivilcelerden kurtulma yolları, sivilce nasıl geçer, sivilceleri geçirmek için neler yapılmalı, sivilce çıkmasını nasıl önlerim, sivilce oluşumunu önlemek

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.