Kadın Cilt Bakımı

Saç Uzatmak İçin Zencefil Nasıl Kullanılır?

08.07.2019
49
Saç Uzatmak İçin Zencefil Nasıl Kullanılır?

Saçınızın büyümesini hızlandırmak istiyorsanız, çözüm zencefildir. Zencefilin en yaygın yararlarından biri saç dökülmesinin önlenmesinde yardımcı olmasıdır. Ancak zencefil sadece bu sebeple kullanılmaz, aynı zamanda saç büyümesi, kepek için ve saçları yumuşak ve parlak bırakmak için de uygundur. Burada, saç gelişimi için zencefilin nasıl kullanılacağını sizlere anlatacağız.

Zencefil her saç folikülünün kökünü uyarabilir ve kısa sürede sağlıklı büyümesini sağlayabilir. Ayrıca kepek oluşumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur, parlaklık sağlar, saç telini kalınlaştırır ve saçlarımızın uzun ve güzel büyümesini sağlayan besinler verir.

Zencefilin Saç İçin Faydaları

1. Saç Büyümesinde Yardımcı Olur: Zencefilin uyarıcı etkisi, kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, bu da kaliteyi, büyümeyi iyileştirir ve saç dökülmesini önler. Antiinflamatuar ve antiseptik özellikleri, saç derisini temiz ve sağlıklı tutar. Aynı zamanda mineraller ve esansiyel yağlar sağlayan, saça parıltı veren doğal bir saç kremidir.

2. Saç dökülmesini Önler: Zencefil kökü saç dökülmesini önleyen saç köklerini besleyen ve güç veren potasyum, magnezyum, fosfor ve vitaminleri içerir.

3. Kepeği kontrol eder: Saç dökülmesi ve kepek ilişkilidir, çünkü ölü hücreler saç köklerini tıkar ve saç tellerin düşmesine neden olur. Zencefilin antimikrobiyal özellikleri bunu önler.

4. Kuru saç ile mücadele eder: Kuruluk kırılgan kıllara yol açar, bu da tellerin zayıflamasına ve kırılmasına neden olur. Zencefil saçın doğal nemini geri alarak saç kremi olarak çalışır.

5. Saçı besler: Zencefil saçı besler, güçlendirir ve sağlıklı tutar, linoleik asit gibi yağ asitlerine sahiptir.

Saçları Hızlıca Uzatmak İçin Zencefil Nasıl Kullanılır

1. Saç Uzatmak İçin Zencefil: Zencefilin antimikrobiyal ve besin özellikleri saç dökülmesine karşı savaşır ve büyümesini uyarır.

Malzemeler, yapılışı ve kullanımı:

 • Su
 • İki çay kaşığı zencefil rendesi

Pürüzsüz bir kıvam elde edinceye kadar zencefil biraz suyla rendeleyin. Macunu kafa derinize uygulayın ve 45 ila 60 dakika bekletin. Su ve şampuanla durulayın. Haftada iki kez tekrarlayın.

2. Saç Uzatmak İçin Zencefilli Soğan: Soğan, saç derisinin foliküllerinin yenilenmesini uyaran kükürt bakımından zengindir. Hazırlık uyuyan kılcal kanalları uyandırmaya yardımcı olur. Sonunda saçlar daha hızlı, daha güçlü ve kalınlaşacaktır.

Malzemeler, yapılışı ve kullanımı:

 • Bir rendelenmiş soğan
 • İki yemek kaşığı zencefil rendesi

Suyu süzmek ve toplamak için bir beze soğan veya zencefil sıkın. Saç derinize pamuk uygulayın. 20 dakika sonra durulayın. Bu ilacı haftada üç kez kullanın.

3. Saç Uzatmak İçin Zencefilli Limon Suyu: Zencefilin antimikrobiyal etkisi ile birlikte kollajen üretimini teşvik eden limonun özellikleri, kafa derisinin doğal pH’ını geri kazandırır ve saç büyümesini destekler.

Malzemeler, yapılışı ve kullanımı:

 • ½ limon suyu yemek kaşığı
 • İki çay kaşığı zencefil rendesi
 • Susam yağı üç çay kaşığı

Pürüzsüz bir macun elde edene kadar malzemeleri karıştırın. Hazırladığınız karışımı saça ve saç derisine uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra ampuanla yıkayarak durulayın. Bu maskeyi haftada iki kez kullanın.

4. Saç Uzatmak İçin Zencefilli Sarımsak: Sarımsak, kükürt bakımından zengin, saç büyümesini teşvik eden ve uyuşmuş folikülleri uyandıran başka bir besindir.

Malzemeler, yapılışı ve kullanımı:

 • Üç diş sarımsak
 • Bal iki yemek kaşığı
 • Bir kaşık rendelenmiş zencefil
 • Hindistan cevizi sütü iki çay kaşığı
 • Hindistan cevizi yağı iki çay kaşığı

Pürüzsüz bir macun elde edene kadar malzemeleri karıştırın. Saçınızı ayırın ve maskeyi saç derisine ve saçınıza uygulayın. Karışımı 40 dakika bekletin, durulayın ve şampuanla yıkayın. Bu kombinasyonu haftada iki kez kullanın.

5. Saç Uzatmak İçin Zencefilli Jojoba Yağı

Malzemeler, yapılışı ve kullanımı:

 • Bir kaşık rendelenmiş zencefil
 • Jojoba yağı bir çorba kaşığı

Zencefil bir çorba kaşığı kadar rendeleyin. Rendelenmiş zencefili bir cam kabın içine koyun ve bir kaşık jojoba yağı ekleyin. Yoğun ve homojen bir hamur veya hamur oluşana kadar karıştırın. Maskeyi saçınızı yıkadıktan sonra ancak biraz kuruduktan sonra saçınıza uygulayın. 15 dakika bekletin ve saçınızı bol ılık suyla durulayarak çıkarın. Eğer soğuğa dayanırsanız, son durulamanın soğuk suyla yapılması iyidir.

6. Saç Uzatmak İçin Zencefil ile Taşıyıcı Yağ: Zencefilin taşıyıcı yağın özellikleri ile birleştirilmesi saçınızı besler ve güçlendirir, sağlığınızı arttırır ve hızlı bir şekilde gelişir.

Malzemeler, yapılışı ve kullanımı:

 • Bir çay kaşığı zencefil püresi
 • Bir çay kaşığı taşıyıcı yağ (zeytin, jojoba, Hindistan cevizi)

Malzemeleri bir kapta karıştırın. Saçlarınızı bölümlere göre ayırın ve maskeyi kafa derinize masaj yaparak parmaklarınızın ucuyla uygulayın. Kan dolaşımını artırmak için stimülasyon 5 dakika olacaktır. Maske 30 dakika sonra çıkarılabilir. Saçları şampuanla durulayın ve yıkayın. Bunu haftada iki kez yapın.

7. Saç Büyümek İçin Zencefil ile Moringa: Moringa kalsiyum, demir, bakır, çinko, manganez ve magnezyum içerir. Serbest radikallerin zararlarına karşı savaşan A, C, D, E, K vitaminleri ve antioksidanlar sağlar.

Malzemeler, yapılışı ve kullanımı:

 • 2 su bardağı su
 • Moringa yaprakları bir yumruk
 • Bir çay kaşığı zencefil rendesi

Moringayı ve zencefili 2 ila 5 bardak kaynatın. Soğuduğunda içindekileri karıştırın ve bir kavanozun içine dökün. Saçınızı yıkayın ve yumuşatın ve sonunda terkip ile durulayın. Bu durulamayı haftada bir kez uygulayın.

8. Saç Uzatmak için Zencefilli Salatalık Ve Fesleğen: Silika, kükürt ve salatalıktaki A vitamini saçların uzamasına yardımcı olur. Fesleğen antiseptik özellikleri ile kepekle mücadele eder.

Malzemeler, yapılışı ve kullanımı:

 • ½ fincan doğranmış salatalık
 • Bir çay kaşığı fesleğen
 • Hindistan cevizi yağı bir çay kaşığı
 • Bir çay kaşığı zencefil rendesi

Tutarlı bir karışım elde edene kadar malzemeleri karıştırın. Saçınızı bölümlere ayırın ve maskeyi saç derisine uygulayın. 30 dakika sonra durulayın ve şampuanla yıkayın. Bu yöntem haftada 2 kereye kadar kullanabilir.

Önemli Not:

Maskeyi takarken, kafa derisinde bir miktar ısı olduğunu fark edebilirsiniz, ancak korkmayın, zencefilin biraz baharatlı bileşeninin karakteristiğinin bir sonucudur. Dolaşım sistemini aktive etme yeteneği saçın daha iyi ve daha hızlı büyümesini sağlar.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.