Kadın Cilt Bakımı

Neden güneş kremi kullanmalıyız?

Neden güneş kremi kullanmalıyız?

Aslında, yaz ve yaz aylarında değil, tüm yıl boyunca kullanmanız gereken bu kremler cildimizi güneşe olumsuz etkilerden korur. Bildiğiniz gibi, cildimizin doğal koruyucu faktörü melanindir, ancak melanin cildimizi istediğimiz şekilde kaplamamaktadır, bazı yerlerde az ve azdır. Sonuç olarak, ciltte lekeler oluşur. Bunu önlemek için SPF kremlerinin kullanılması şarttır.

Ayrıca, cilt kanserinde güneşin (veya daha doğrusu UV dalgaları) rolü kanıtlanmıştır. Bunu önlemek için güneş koruyucu kremi kullanmanız gerekir.

Genellikle SPF kremlerin üzerinde yazılmış rakamlar (30;40;50; 100), bu kremin yüzde kaçının güneşten koruduğu düşünülmektedir. Ama bu doğru değil. Bu sayı kremde bulunan koruyucu faktörlerin sayısını gösterir. SPF 50 ve SPF100 arasında sadece % 3-lük koruma farkı vardır ve bunlar önemli bir fark olarak kabul edilmez. Ek olarak, cildi kötü etkileyen faktör sayısı 50’den fazladır. Maksimum SPF 50 kremleri kullanın. Yani,% 100 güneş koruyucu yok, bu bir efsane. Ayrıca cildimizi güneşten tamamen korumak zorunda değiliz.

Sonraki hatalardan biri günde bir kez koruyucu krem ​​kullanmaktır. Dediğimiz gibi, kremlerde koruyucu etkenler var ve UV etkileri altında parçalanıyorlar. Bu parçalanma yaklaşık 2.5-3 saat sürer. Bu nedenle bu kremleri her 2,5-3 saatte bir yapmak gerekir. Şunu da belirtelim önemli olan güneş koruyucu kremi kalın sürmek değil, zamanında sürmektir.

Son olarak, SPF kremini seçerken, cildinizin rengini de göz önünde bulundurmalısınız. Daha beyaz tenli olanlar, yüksek etkili kremler (50’den fazla değil) kullanmalı ve cilt esmer olanlar ise düşük etkili kremler kullanmalıdır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.