Kadın Cilt Bakımı

Meme ucu çevresi kıllanması nedenleri ve tedavisi

Meme ucu çevresi kıllanması nedenleri ve tedavisi

Meme ucu çevresi kıllanması nedenleri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler

Meme ucu çevresi kıllanması nedenleri ve tedavisi için bu yazıyı okumanızda faydalı olacaktır. Kadınların dişilik simgesi olan ve karşı cins tarafından en çok ilgi çeken vücut kısımlarından biri de meme yani kadının göğüs kısmıdır. Hal böyle olunca kadınlar meme güzelliğine ve bakımına önem verirler. Kadınlar daima dolgun, dik ve pürüzsüz göğüslere sahip olmak isterler. Çünkü dolgun ve dik memeler kadının öz güveni yükseltir. Evli olan kadın eşine karşı kendini daha güçlü hisseder. Tam aksine çökmüş, sarkmış, büzülmüş ve kıllanmış bir meme tabii ki kadını derinden etkiler ve öz güvenin yok olmasına neden olur. Kadınlar ve genç kızlar meme ucundaki kıllardan çok rahatsız olurlar ve kılların neden çıktığını merek ederler.

Tıpta aşırı tüylenmeyeHirsutismus ” adı verilmektedir. Normalde her kıl derinin altında folikül adı verilen kökten büyür ve kıl, derinin üzerinde kalan kısmı alınsa da kökü durduğu sürece büyümeye devam eder. İnsan vücudunda doğduğunda yaklaşık 50 milyon kıl kökü bulunur. Erişkinlerde iki tip kıl vardır, bunlardan birincisi bir çok kadının yüzünde, göğüslerinde ve sırtında bulunan ince, renksiz olan kıllardır. İkinci tür ise hem kadın hem de erkeklerin başında, koltuk altında ve cinsel bölgelerinde bulunan sert, uzun ve koyu renkli kıllardır.

Dirsekten ele kadar olan bölümdeki ve bacakların dizden aşağısındaki kılların sayısı kişilerin hormonal durumundan bağımsızdır ve bu bölgelerdeki aşırı kıllanma hastalık değildir. Aşırı tüylenme genellikle kandaki androjen(erkeklik hormonu) artışına bağlıdır. Androjen erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadınlarda bulunan hormonlardır. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert, uzun kıllara dönüşmesine neden olur. Androjen düzeylerinin yükselmesine ve bunun sonucu olarak da tüylenmeye neden olan bu durumları şöyle sıralayabiliriz :

Menopoz: Bu dönemde yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde androjen sentezi devam eder, buna bağlı olarak kıllanma görülebilir.
Genetik: Annesinde veya büyük annesinde aşırı tüylenme olan kişilerde aynı hastalığın görülme olasılığı fazladır.
İlacın Etkileri: Erkeklik hormonları veya androjenlik özellikler gösteren ilaçlar alan kişilerde aşırı tüylenme görülebilir.
Polikistik Over Hastalığı: Bu hastalıkta yumurtalıklarda bir çok kist oluşur ve erkeklik hormonları fazla üretilir. Hastalarda aşırı tüylenme, düzensiz yumurtlama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.
Yumurtalık Tümörleri: Nadir görülen ve androjen salgılayan tümörler de aşırı tüylenmeye neden olur.
Böbrek Üstü (adrenal)Bezleri: Androjenler böbrek üstü bezinde üretilir. Bu böbrek üstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.

Adet kanamalarının başlamasıyla genç bir kızın vücudunda hormonlara bağlı ve kadına özgü değişiklikler olur. Sağlıklı bir hormonal yapı için beyindeki merkezler,yumurtalıklar,tiroid ve böbrek üstü bezlerinin uyum içinde çalışması gerekir. Aşırı tüylenme yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun, kalın ve sert tüylerin çıkmasıdır. Bu durum kozmetik bir problemin yanında bir hormonal düzensizliği de gösterir.

Pek çok sebepten kaynaklanabilen aşırı tüylenmenin tedavisi için öncelikle gerçek nedeninin belirlenmesi gerekir. Bunun için yapılan hormon testleriyle kandaki androjen ve diğer hormon seviyelerinin belirlenmesi , ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemelerle yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki olası tümörlerin veya kistlerin tespit edilmesi gereklidir.

Aşırı tüylenmenin 2 türlü tedavisi vardır ve bu tedaviler birlikte yapılmalıdır.

1- Kozmetik Tedavi: Tüy dökücü kimyasalların kullanımı, ağda, tıraş gibi yöntemlerle geçici olarak bu tüylerden kurtulmak mümkündür. Epilasyon kalıcı sonuç veren yöntemlerden biridir. Hormon tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedaviye eklenmesi uygun olur.

2- Tıbbi Tedavi: Aşırı tüylenmenin tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar doğum kontrol haplarıdır. Bu haplardaki ösrojenler karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır. Diğer bir ilaç olan Spiranolakton androjenlerin ciltteki etkisini engeller. Böbrek üstü bezlerinin hastalıklarına bağlı aşırı tüylenmenin tedavisinde kortizon kullanılır. Son yıllarda GnRH analogları denilen bir grup ilaç ile yumurtalıklardan androjen salınımı engellenerek aşırı tüylenme tedavi edilmektedir.Hormon tedavisiyle yeni tüy çıkması engellenir. Önceden çıkan tüyler hormon tedavisi ile dökülmez. Tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilebilir. Hormon tedavisine başlandıktan sonra ortalama 1-2 yıl sonra ilacın dozu azaltılarak tüylenmenin tekrarlayıp tekrarlanmadığı tespit edilir. Gerekirse ilaca uzun süre devam edilir.

Sonuç olarak benim size önerim iyi bir merkezde hormon tetkikleri ile gerekli ultrason ve radyolojik incelemeleri yaptırıp, aşırı tüylenmenin gerçek nedenini bulmanız ve buna göre tedavinizi yaptırmanız olacaktır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.