Kadın Cilt Bakımı

Kalçada / Popoda sivilceler neden çıkıyor?

05.05.2015
75.491
Kalçada / Popoda sivilceler neden çıkıyor?

Vücut yapımızın içinde bulunan ve sebum adı verilen maddenin miktarı bazı nedenlerden dolayı artmaktadır. Özellikle ergenlik dönemlerinde artış gösteren bu yağ bezleri androjen hormonları nedeni ile uyarılır ve böylece vücutta sivilcelerin oluşmasına neden olmaktadır.

Ergenlik döneminde özellikle yüz, alın ve burun bölgelerinde sivilceler oluşur. Tabi ki bu ergenlik döneminde kalçada da sivilceler çıkar. Kalçada / Popoda sivilceler sadece ergenlik zamanda çıkmaz. Hayat boyu kalçada sivilce çıkma olasılığı çoktur.

Vücutta sivilcelerin çıkma nedenleri başında vücut gözeneklerinin tıkanmasındandır. Temiz ve bakımlı ciltlerde sivilce oluşumları herhangi bir hastalık hariç çıkma olasılığı çok azdır. Cilt gözeneklerinin tıkanması sonucunda vücut derisinin ölü hücrelerinin atılmasına engel olmaktadır. Bu nedenle kalçada sivilceler oluşur ve çıkar.

Kişilerde kalçalarda sivilce çıkma oranı değişik olup bunun sebebi de hormonlar ve genetiğe bağlıdır. Bazı hormonların ürettiği salgıların azalması ve çoğalması sebebi ilde kalçada sivilceler çıkabilir. Bazı kimselerde ise genetik yapısı nedeniyle kalçada az veya çok sivilce çıkabilir.

Hormon ve genetiğe bağlı olan kalça sivilcelerine evde bir tedavi ile yok etmek mümkün değildir. Bu durumda uzman doktora gidip hormon ölçümleri yapmak gerekir.

Bazı kalça sivilcelerin oluşumunu engelleyebilir veya evde tedavisini kendiniz yapabilirsiniz. Eğer cilt temizliği sorunundan kaynaklanan ve gözeneklerin kapalı olmasıyla oluşan sivilceleri kendiniz yok edebilirsiniz. Örneğin spor yaptıktan sonra terleme sonucu gözenekler kapanabileceğinden hemen bir duş alarak cildi temizleyip gözenekleri açabilirsiniz.

Bazen giydiğiniz dar kıyafetler ve kıyafetlerin cinsi ve boyası da kalçalarda sivilce çıkmasına neden olur. Uzun sure değiştirilmeyen iç çamaşırlarda kalçalarda sivilcelerin çıkmasına sebep olur. Genital ve kalça bölgeleri kapsayan kıyafet ve iç çamaşırların temiz, bol ve kaliteli kumaştan olmasına dikkat edin. Bunlara dikkat ettiğinizde kalçalarda çıkan sivilcelerin yok olduğu ve çıkmadıklarını zamanla göreceksiniz.

Hava çok almayan vücut bölgelerinde daha fazla sivilce çıktığını dikkat etmişsiniz. Yüz bölgesi kalçalara göre daha fazla kire ve pisliğe maruz kaldığı halde sivilce çıkma oranı kalçalara göre daha azdır. Çünkü yüz kısmı sürekli hava aldığında mikrop ve bakterilerin çoğalmasına engel olmaktadır. Ama genital ve kalça bölgeleri daha az hava aldığı için orada bulunan mikrop ve bakterilerin daha çabuk çoğalmasına neden olur ve böylece daha çok sivilce olmasını tetikleyecektir. Genital sivilceleri ve kalça sivilcelerinin oluşumunu engellemenin en önemli şartı cildimizi daima temiz tutmaktır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.