Kadın Cilt Bakımı

Evde Saç Dökülmesini Önleyecek Etkili Yöntemler

17.06.2019
123
Evde Saç Dökülmesini Önleyecek Etkili Yöntemler

Saç dökülmesi aslında insan vücudunun doğal süreçlerinden biridir. Ancak saç dökülmesi yerine yenileri çıkmazsa, burada bir sorun var demektir. Saç dökülmesinin ana nedenleri stres, çevresel etkiler, depresyon, D vitamini, yetersiz beslenme ve vücuttaki herhangi bir hormon eksikliği olabilir.

Nedenleri açıklığa kavuşturmak için önce bir uzmana danışmalısınız. Ama eğer neden biliniyorsa, bu sorunu evde de halledebilirsiniz.

Evde Saç Dökülmesini Önleyecek Etkili Yöntemler

Çinko
Çinko, hücrelerin yenilenme sürecini aktive eden ve saç köklerini uyandıran minerallerin başına gelir. Özellikle, badem çinko açısından oldukça zengindir. Döküm ciddi metabolik hastalıklardan kaynaklanmıyorsa, günde bir avuç badem, yer fıstığı, fındık, ceviz yemek çinko ihtiyacınızı karşılayacak ve saçınızı geri getirecektir.

Yumurta, bal ve zeytinyağı maskesi
Yumurta, bal ve zeytinyağını yumuşak şekilde karıştırın ve saç diplerine sürün. 20 dakika sonra durulayın. Durulama suyuna yarım bardak elma sirkesi ekleseniz, çok daha iyi netice alabilirsiniz. Böylece saçlarınız daha parlak, daha sağlıklı görünecek ve dökülmeleri önleyecektir.

Aloe vera
Bu bitki, bize doğanın verdiği nimetler biridir. Saç ve cilt sağlığı için vazgeçilmezdir. Ancak, bu ürünü tek başına kullanırsanız, cildin kaşınmasına neden olabilir. Bu nedenle, bir o kadar miktar Hindistan cevizi yağının karıştırılması önerilir. Bu karışımı saçınızın dibinden ucuna doğru sürünüz.                       

Isırgan otu
Saç dökülmesini önleyen harika bitkilerden biri de ısırgan otudur.20 fincan kaynar suya 1 yemek kaşığı ince doğranmış ısırgan otu atın. Yarım saat sonra bekleyin, temiz ve ince bir bezden süzün, yatmadan önce bu su ile saçın tabanına masaj yapın ve durulayın.

Yıkamak
Her gün saçınızı yıkamak zararlıdır. 2-3 gün sonra-5,5 pH değerinde şampuan kullanımına dikkat edin.

Kimyasal maddeler
Jel, köpük ve sprey gibi kimyasal madde içeren malzemeleri mümkün olduğunca az kullanın. Kullanmak istiyorsanız bile, aynı gün saçınızı yıkamayı deneyin. Özellikle, jel saçın nefes almasını önler. Bu nedenle, uzun süre saç üzerinde kalması tavsiye edilmez.

Kırmızı et
Protein yeterli kadar alınmadığında, saçlar cansızlaşır ve geç olmaya başlar. Yağsız kırmızı et gibi protein kaynakları ile beslenirseniz saçlarınız daha güçlü ve canlı olacaktır. Böylece saç dökülmesini önlemiş olacaksınız.

Doğal mineraller
Hindistan cevizi yağı, elma sirkesi, keratin, kabak yağı saç dökülmesine karşı yararlı maddelerdir.

Avokado yağı
Vitamin eksikliğiniz varsa ve bu nedenle saç dökülürse, doğrudan kullanabileceğiniz yağlardan biri avokadodur. Saçınıza yağı sürün ve havluyla örtün. Birkaç saat bekledikten sonra yıkayın.

Kına
Kına yakmak yüzyıllar boyunca kullanılan doğal bir yöntemidir. Bu oldukça etkilidir. Saç dökülmesini önlemenin yanı ayrıca sıra saçları beslerler.

Çörekotu yağı
Çörekotu yağı A, B1, B2, B6, E ve C vitaminleri içerir. Bu nedenle birçok durumda kullanılması önerilir. Bu yağı masaj ile saçın dibine uygulayabilirsin.

Çerezler
Normal saç uzatma işlemini geri kazanmak için E vitamini, uçucu yağlar ve sülfat bakımından zengin çerezler tüketin.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.