Kadın Cilt Bakımı

El ve Ayaklarda Döküntü ve Kızarıklık Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

El ve Ayaklarda Döküntü ve Kızarıklık Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Döküntüler ve kızarıklıklar, cildinizin rengindeki ve dokusundaki değişiklikle belirlenir. Kabarcıkları olabilir ve kaşınabilir veya yaralanabilir. Elinizde ve ayaklarınızda patlayan döküntülerin çok çeşitli altta yatan nedenleri vardır. Ellerde ve ayaklarda kızarıklıkların meydana gelmesine neden olan genel durumlardan bazılarını inceleyeceğiz. Ayrıca evde ya da doktorunuzun bakımı altında deneyebileceğiniz tedavi seçeneklerine de bakacağız.

Ellerde ve ayaklarda döküntülerin- kızarıklık ortak nedenleri

Ellerde ve ayaklarda döküntülerin tedavisi

Ellerde ve ayaklarda oluşan döküntüler ve kızarıklıklar, tahriş edici maddeler veya alerjenler gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Bunlar ayrıca tıbbi durumlar veya enfeksiyonların sonucu da olabilir. El ve ayaklardaki döküntülerin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

El, ayak ve ağız hastalıkları
El, ayak ve ağız hastalığı coxsackie virüsü de dâhil olmak üzere çeşitli virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur. En sık bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıksa da herkes el, ayak ve ağız hastalığına yakalanabilir. Bu durum ellerde ve ayaklarda kızarıklığa, ağızda ve dilde yaralara neden olur. Bu durumda ateş ve boğaz ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu durumun neden olduğu el ve ayak döküntüleri bazen kabarmaya neden olur ve ağrılı olabilir, ancak kaşıntılı olmayabilir. Bazı durumlarda, kalçalarda da görünebilir.

Granuloma annulare
Granüloma annulare, bilinmeyen bir nedeni olan kronik, dejeneratif bir cilt hastalığıdır. En yaygın tip, lokalize granülom anüler halkalar, et tonlu, kırmızı veya sarı nodül halkalarının ayaklarda, ellerde ve parmaklarda oluşmasına neden olur. Bu nodüller küçük ve serttir, ancak tipik olarak kaşıntı yapmazlar. Halkalar genellikle birkaç ay ila iki yıl arasında, tedavi görmeden kendi başlarına temizlenir. Ancak geri dönebilirler. Granüloma annulare kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür ve genç erişkinlik döneminde ortaya çıkma eğilimindedir. Tanınan beş tür vardır:

 • Lokalize granülom anüler
 • Genelleştirilmiş veya yayılmış granülom anüler
 • Deri altı granülom annüler
 • Delici granülom annüler
 • Doğrusal granülom

Didrotik egzama (dyshidrosis, pompholyx)
Bu çok kaşıntılı, egzamanın yaygın şekli, ellerin avuçlarında, parmakların kenarlarında, ayak tabanlarında ve ayak kenarlarında ve ayak parmaklarında derinlemesine kabarcıklar oluşmasına neden olur. Kabarcıklar büyük ve ağrılı olabilir ve birkaç hafta sürebilir. Didrotik egzama salgınları genellikle ilkbahar ve yaz aylarında mevsimsel alerjilere rastlar. Erkeklerde kadınlardan daha yaygındır. Bu durum iyileştirilemez, ancak semptomları başarıyla tedavi edilebilir. Bulaşıcı değil.

İltihaplı isilik
Bu çok bulaşıcı, bakteriyel cilt enfeksiyonu, ağız ve burun etrafına dokunmak suretiyle el ve ayaklara yayılabilen, sızan bir kırmızı döküntü döküntüsü ile başlar. Yaralar patladığında kahverengimsi sarı kabuklar meydana gelir. Döküntü kaşıntılı ve ağrılı olabilir. Impetigo en sık bebeklerde ve çocuklarda görülür. Kaşıntı ve ağrı diğer belirtilerdir.

El-ayak sendromu (akral eritem veya palmar-plantar eritrodisestezi)
Bu durum, kanser tedavisinde kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarının bir yan etkisidir. Ellerin avuç içinde ya da ayak tabanlarında ya da her ikisinde de ağrı, şişme ve kızarıklık ile belirtilir. Ayrıca karıncalanma, yanma ve kabarcıklara da neden olabilir. Ağır vakalarda, derinden çatlak cilt ve aşırı ağrı oluşabilir.

Atlet-Sporcu ayağı
Sporcunun ayağına bulaşıcı bir mantar enfeksiyonu neden olur. Genellikle ayak parmakları arasında başlar ve tüm ayağa yayılır. Bu durum kaşıntılı, pullu, kırmızı bir döküntü ile belirlenir. Bazı durumlarda, sporcunun ayağı ellere yayılabilir. Bu, ayaklarınızdaki kızarıklığı seçerseniz veya çizerseniz, ortaya çıkması daha olasıdır. Sporcunun ayağına terli ayakların ayakkabının içinde sıkışıp kalması neden olur. Soyunma odasına ve duş katlarına da iletilebilir.

Ellerde ve ayaklarda döküntüler için evde tedavi

Birçok el ve ayak döküntüsü evde tedavi edilebilir, ancak bazıları altta yatan neden ve ciddiyetlerine göre tıbbi tedavi gerektirir. Kaşıntı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan ve kızarıklığın görünümünü azaltan bir dizi tezgah üstü ve evde kızarıklık tedavisi vardır. Birkaç birleştirerek en iyi başarıya sahip olabilirsiniz.

El ve ayaklarda döküntünün ev tedavileri şunlardır:

 • Over-the-counter hidrokortizon krem topikal uygulama
 • Pramoxine içeren anti-kaşıntı ilaçlarının topikal uygulaması
 • Lidokain veya diğer ağrı kesici ilaçların topikal uygulaması
 • Soğuk kompresler
 • Oral antihistaminikler
 • Aasetaminofen veya ibuprofen gibi oral ağrı kesici ilaçlar
 • Soğuk yulaf ezmesi banyoları
 • Kokusuz nemlendirici krem ​​uygulamak
 • Polen gibi tetikleyicilerden kaçınma

Eğer didrotik egzamayı yaşıyorsanız: Yiyeceklerde ve günlük yiyeceklerde kobalt ve nikel kullanmaktan kaçının. Kobalt içeren yiyecekler midye, balık ve yeşil yapraklı sebzeleri içerir. Nikel içeren yiyecekler çikolata, soya fasulyesi ve yulaf ezmesidir.

Eğer impetigo varsa: Kabarcıkların temizlenmesi ve ıslatılması ve kabukların birkaç günde bir çıkarılması yardımcı olabilir. Uygulamadan sonra bölgeyi bir antibiyotik krem ​​ve bol suyla örtün.

Ellerde ve ayaklarda döküntüler için tıbbi tedaviler

Kızarıklığınız temizlenmezse doktorunuz aşağıdakileri önerebilir:

 • Kortikosteroid enjeksiyonları
 • Bölgeyi dondurmak ve lezyonları gidermek için doğrudan kızarıklığa uygulanan sıvı azot
 • Bağışıklık sistemi reaksiyonlarını azaltmak için oral ilaçlar
 • Bir lazer kullanarak ışık tedavisi
 • Kabarcıklı tahliye
 • Enfeksiyon olursa antibiyotik

Ne zaman doktora görünmeli?

Ağrılı, ateş eşliğinde veya enfekte olmuş herhangi bir döküntü, bir doktor tarafından görülmelidir. Ayrıca evde kullandığınız tedavilerle kolayca temizlenemeyen bir döküntü için tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuz, sözlü öykü aldıktan sonra döküntüyü görsel olarak teşhis edebilir. Bazı durumlarda, aşağıdakiler gibi tanılama testlerini de bekleyebilirsiniz:

 • Cilt kültürü
 • Alerji testleri
 • Cilt lezyonu biyopsisi

Çocuğunuzun bir veya iki gün içinde temizlenmeyen bir döküntü varsa, çocuk doktorları tarafından görülmelidir. Bu, döküntülerin nedenini belirlemeye yardımcı olacak ve semptomları için rahatlama sağlayacaktır.

Çocuğunuzun ağzında ya da boğazında içmelerini engelleyen yaralar varsa, dehidratasyon gibi komplikasyonlardan kaçınmak için doktorları tarafından da görülmelidir.

El, ayak, ağız hastalığı ve impetigo gibi koşullar bulaşıcı olduğundan, çocuğunuza baktıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

El-ayak sendromu yaşayan kanser hastasıysanız, doktorunuza bildirin. Doktorunuz, aldığınız ilaç dozajını veya türünü değiştirebilir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.