Kadın Cilt Bakımı

Diş Beyazlatıcı Şeritler Dişleri Zarar Verebilir

Diş Beyazlatıcı Şeritler Dişleri Zarar Verebilir

Diş beyazlatma şeritleri, Amerikalılarda milyarlarca dolar kazandıran sektörlerden biridir. Ve bu endüstri 2024 yılına kadar 7.4 milyar dolar artacak ve Amerikalılar tarafından kahve, sigara, kırmızı şarap, yaşlanma ve diğer faktörlerin lekelerini beyazlatma için 1.4 milyar dolar artacak. Sorun, çoğumuz tarafından kullanılan diş beyazlatıcı şeritler diş yüzeyine zarar verebileceği zaman ortaya çıkar.

Dişlerimizin üç katmanı var:

  • İlk katman dış beyaz minedir;
  • İkinci katman, proteinlerden (kollajen) oluşan dentin dentindir;
  • Ve üçüncü katman, merkezinde sinirleri, kan damarlarını barındıran kısmı ve dişi etlerimizle birleştiren pulpadır;

Bu yüzden, bu üç katmandan, beyazlatma ürününden etkilendiği kısım, dentin katmanıdır.

Beyazlatıcı Şeritler Çalışması Neyi Açığa Vurdu?

Stockton Üniversitesi’nde doçent olan Kelly Keenan, kadavralardan çıkarılan insan dişleri üzerine çalışmaya öncülük etti. Bu dişlerde, bir firmanın ürettiği diş beyazlatma şeritlerini kullanmış, üreticinin talimatlarına saygı duymuş ve bir saat boyunca uygulamıştır. Yapay tükürük eklendi ve ondan sonra yıkandı.

Dahası, sonuçlar ağartılmış diş grubuna kıyasla, beyazlatılmış dişlerde dentin tabakasında kalan kollajen seviyesini ve üç kez ağartılmış diş grubunu göstermiştir. Şeritlerle beyazlatılan dişlerde daha az kollajen vardı, ancak üç kez beyazlatılanlarda çok daha az miktarda kollajen vardı.

Ancak, Amerikan Diş Hekimliği Birliği, diş beyazlatma ürünlerinin dişin tüm katmanları için güvenli ve etkili olduğunu düşünüyor. Öte yandan, bilim adamları, beyazlatma şeritlerinin artan diş hassasiyeti ve diş eti tahrişi gibi yan etkiler gösterdiğini belirtiyorlar. Beyazlatıcı şeritleri denemeden önce, diş hekiminize sorun ve markalı olan ürünleri satın almayı unutmayın.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.