Kadın Cilt Bakımı

Ciltteki kahverengi lekeler neden oluşur ve nasıl tedavi edilir?

11.04.2019
356
Ciltteki kahverengi lekeler neden oluşur ve nasıl tedavi edilir?

Birçok insanda, yaş ilerledikçe ellerin, yüzün ve kolların derisinde kahverengi lekeler oluşur. Bazıları bunu yaşlanmanın normal bir belirtisi olarak görüyor, bazıları korkuyor, kompleks yapıyor ve tedavi yolları arıyor.

Bu makalemizde ciltte koyu kahverengi lekelerin ortaya çıkmasının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler vereceğiz. Bu noktalar aşırı melanin sentezi sonucu ortaya çıkar. Bu pigment gözlere, saçlara ve cilde renk verir. Peki, daha önceleri leke olmayan ciltte, neden bu kahverengi lekeler oluşuyor?

  • Çevre etkiler, iklim, güneş etkisi-ultraviyole ışınları, solaryum, bronzlaşma melanin etkisi sentezini bozar.
  • Hormonal dengesizlikler- Gebelik sırasında oluşan hormonal dengesizlikler bu lekelerin birçok kadında görülmesine neden olur. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, hormonal durumdaki değişiklik, melanoderminin deride çok fazla melanin birikmesine neden olur.
  • Birçok ilacın etkisi – genellikle steroidler, antibiyotikler, tetrasiklin, psikoterapik gibi ilaçlar, bu tür lekeler oluşturur.
  • İltihabi süreçlerden ve cilt lezyonları ve yaralarından sonra cilt lekeleri oluşabilir. Ancak bu lekeler bir süre sonra kendiliğinden sonra gider.
  • Şekerli diyabet – Diyabet hastalığı hastalarda diyabetik dermopati geliştirir.

Doktorlar, lekenin renginin ne kadar koyu olduğunu, hastanın yaşına ve cilt tonuna bağlı olduğunu söylüyorlar. Lekeler çok koyu değilse, 12 ay içinde kaybolabilir.

Muayene ve tedavi

Kahverengi lekelerde kozmetolog yerine dermatoloğa başvurulmalıdır. Tedavi ve teşhisi için özel teşhis lambalar, büyüteç, analizler ve testler kullanılır. Lekelerin nedeni ciddi bir bozulmadan dolayı olmuşsa, hastalık değilse, dermatolog tamamen estetik bir çözüm için beyazlatıcı kremler, merhemler verebilir veya lazerler tedavisi uygulayabilir. Koyu renkli lekeleri gidermek için ışık darbeli lazer kullanılır.

Mikrodermabrazyon – cildin dış katmanını özel bir cihazla kaldırarak yeni bir kolajen sentezi oluşumuna ve lekeleri gidermeye yardımcı olur.

Kriyoterapi – cildin üst tabakasına soğuk sıvı azot verilir. Bu zamanda cilt yenilenir.

Eczanede merhemlerden, melanin sentezini azaltan hidrokinon merhemleri seçilir.

Cilt lekeleri önlemek için, yazdan sonbaharın sonuna kadar güneşten korunmalı ve cildin açık yüzeyine SPF kremleri uygulanmalıdır, cildin sivilcelerden, aknelerden mekanik zarar görmesini önler, profesyonel bir dermatologla tedavi etmek, kaliteli kozmetik ve kremler kullanmak gerekir.

Bazen koyu lekeler melanomdan ayırt edilemez. Çünkü cilt rengindeki değişiklikler de cilt kanseri belirtisi olabilir. Bölgede ağrı varsa ve çevresindeki alan kanıyorsa, kaşınıyorsa, rengini veya boyutunu değiştiriyorsa, kesinlikle onkoloğun dermatoloğuna gitmelisiniz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.