Kadın Cilt Bakımı

Bentonit Kil Maskesi: Yüz ve Cilt İçin Kalsiyum Bentonit Kilinin Kullanımı

Bentonit Kil Maskesi: Yüz ve Cilt İçin Kalsiyum Bentonit Kilinin Kullanımı

Bentonit kili (kalsiyum bentonit kili) cildinize iyi mineraller içeren doğal bir şifa kildir. Bentonit kili yaşlı volkanik küllerden oluşur. Bentonit kil maskeleri yağlı cildi tedavi etmek, ölü deri hücrelerini dökmek ve gözenekleri açmak için iyidir. Bu bir iyileştirici kil olduğundan, akne kopmalarını tedavi etmek, tahriş olmuş cildi yatıştırmak veya yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için bentonit kil maskelerini de kullanabilirsiniz.

Kalsiyum bentonit kili ayrıca içten veya dıştan kullanabileceğiniz doğal bir detokslama ajanıdır. Birçok insan detoks için gıda sınıfı kalsiyum bentonit kilini kullanmayı, sindirim sağlığını arttırmayı ve hatta kilo vermeye yardımcı olmayı sever. Bununla birlikte, killi içecekler yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı bentonit kil yan etkileri vardır. Bu makalede, bentonit kilinin cildiniz için yararları ve dâhili olarak nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca evde yapılması kolay olan bazı bentonit kil maskesi tariflerini öğreneceksiniz. Makalenin sonunda, bentonit kil yan etkilerini ve önlemlerini öğreneceksiniz

Bentonit Kili (Kalsiyum Bentonit Kili) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bentonit kili (kalsiyum bentonit kili olarak da bilinir), cilt ve vücut için faydalı özelliklere sahip, mineral açısından zengin bir terapötik kildir. Bentonit kili yaşlı volkanik küllerden oluşur. Bentonite Clay adı, ABD’deki Fort Benton’daki bu şifalı kilin en büyük kaynağından geliyor. Bentonit kili, kilin mayınlı olduğu Fransa bölgesi olan Montmorillonite kili olarak da adlandırılır. Kalsiyum bentonit kil ve sodyum bentonit kil bunun için başka isimlerdir. Bentonit tozu sağlığınız için uygun çeşitli minerallerin bir karışımını içerir. Örneğin bentonit kilden örnekler kalsiyum, potasyum, demir, sodyum ve alüminyum oksit (Alümina) içerdiğini göstermektedir.

Bentonit kilini tedavi edici yararları için kullanmak için, kil tozunu suyla karıştırın, cildinize yapıştırılacak bir macun veya bentonit kil bir içecek yapmak için bol miktarda su ekleyin. Bentonit kili içeriden alırsanız, yutmanın güvenli olduğundan emin olmak için her zaman gıda sınıfı bentonit kili kullanmalısınız. Araştırmacılar, kalsiyum bentonit kilinin, pozitif yüklü besinleri ve besin olmayanları (toksinler gibi) çeken ve tutan negatif bir yüke sahip olduğunu söylüyor. Vücudunuzdaki etkisi, kilin toksinleri emmesi ve vücudunuzdan onlardan kurtulmanıza yardımcı olmasıdır. Kalsiyum bentonit veya sodyum bentonit gibi iyileştirici killerin elektrik yükü de cilt sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kalsiyum bentonit kili cildin temizlenmesine, yenilenmesine ve geliştirilmesine yardımcı olur.

Bentonit Kilinin Cilt ve Yüz İçin Faydaları

Bentonit Kili Cildinizi Temizlemeye Yardımcı Olur: Bentonit kil maskeleri cildinizi temizlemeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar kil maskelerinin derideki toksinleri ve kirleticileri emmeye yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Şifalı killerde elektrik yüklü iyonlar ayrıca patojenleri öldüren antibakteriyel etkiye sahiptir. Pürüzsüz bir macun oluşturmak için biraz bentonit kilini yeterli suyla karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve cildinizi dezenfekte etmek için 20 dakika bekleyin. Ilık su ile durulayın.

Kalsiyum Bentonit Kil Yüz Maskesi Gözenekleri Açmaya Yardımcı Olabilir: Şifalı kil maskelerinin temizleyici etkisi, gözeneklerde kir ve bakteri birikimini azaltmaya yardımcı olabilir. Cildiniz için bir bentonit maskesi gözeneklerinden yağ, kir ve bakteri çekmeye yardımcı olmalıdır. Gözenekleri tıkamak için kalsiyum bentonit kilinin kullanılması gözeneklerin asgariye indirilmesine de yardımcı olur. Bentonit kili ve bir miktar gül suyunu birleştirerek gözenekleri engellemek için bir kil maskesi yapabilirsiniz. Su ile durulanmadan önce şifa maskesini cildinizde 20 dakika bekletin.

Bentonit Kili İnce Çizgilerin Görünüşünü Azaltmaya Yardımcı Olur: Bentonit kil maskeleri cildinizin sağlığı için iyi olduğundan, bunları düzenli olarak kullanmak cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar kil maskelerinin kollajen üretimi üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermiştir. Cildinizi yumuşak tutmak ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü önlemek için gerekli olan bir proteindir. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, 7 gün boyunca günlük kil maskeleri uygulamanın kollajen lifi sayısını arttırmaya yardımcı olduğunu buldu.

Kil maskesi elma sirkesi ile birlikte kırışıklıkları en aza indirmeye yardımcı olan güçlü bir yüz maskesi oluyor. Elma sirkesi ve karıştırın. İnce bir macun oluşturmak için kil tozuna ekleyin ve cildinize genç bir görünüm kazandırmak için maskeyi yüzünüze 10 ila 20 dakika uygulayın.

Bentonit Kil Yağlı Cildi Azaltmaya Yardımcı Olabilir: Yüzünüz için bentonit kili kullanmanın birçok yararından biri de sebum üretimini azaltmaya yardımcı olmasıdır. Sebum, cildinizi nemlendirmek ve nemlendirmek için cildinizin ürettiği doğal yağdır. Ancak, çok fazla sebum cildinize yağlı ve yağlı bir görünüm verebilir. Araştırmacılar, iltihaplı sivilce vakalarında sebum üretimini ölçmenin yollarına bakarken, araştırmacılar bentonit kil maskeleri kullandılar. İyileşme maskeleri, ciltteki yağlı kalıntıları gidermek için sebumu gözeneklerden emebildi. Cildinizin düzenli olarak şifa veren bentonit kil maskelerini cildinize uygulamaktan fayda sağladığını bulmalısınız. Bu, cildinizdeki lekelerin sayısını azaltmanıza ve salgınları önlemenize yardımcı olabilir.

Kalsiyum Bentonit Kili Sivilce Tedavisine Yardımcı Olabilir: Akne eğilimli cildiniz varsa, bentonit kil maskeleri kullanmak, çirkin sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, sebumun aşırı üretimi kırmızı, iltihaplı sivilce, papüller veya püstüllerin görünmesine neden olabilir. Bentonit kil maskesinin faydası, cildinizden fazla yağı emebilmesidir.

Ayrıca, Hint şifalı kilinin anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri, cildinizdeki akne lezyonlarının sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Akne için spesifik bentonit kil tarifleri üzerine bilimsel araştırmalar da var. Yaklaşık 200 yetişkin içeren gözlemsel bir pilot çalışma, jojoba yağı ve bentonit kilinin birleştirilmesinin akne eğilimli ciltler için iyi olduğunu buldu. Bentonit kilinin haftada 2-3 kez uygulanması, 6 haftalık bir sürede sivilcelerin temizlenmesine yardımcı oldu.  

Aztek şifa kilinin sivilce izlerini çıkardığını gösteren bir araştırma yoktur. Bununla birlikte, kil maskelerinin cildinizin daha iyi iyileşmesine yardımcı olması, sivilce izlerinin ortaya çıkmasını önleyebilecekleri anlamına gelir.

Bentonit Kili Ölü Cilt Hücrelerini Yüzden Dökülmesine Yardımcı Oluyor: Bentonit şifalı kil maskelerini normal cilt bakım rutininizin bir parçası olarak kullanmanın bir başka nedeni de ölü cilt hücrelerini çıkarmaktır. Amerikan Dermatoloji Akademisi, peelingin ölü cilt hücrelerini cildinizin dış katmanından uzaklaştırdığını belirtiyorlar. Çoğu durumda bu, cildinizin görünümünü iyileştirebilir ve ayrıca topikal tedavilerin cildin daha derine nüfuz etmesine izin verebilir. Birçok insan kalsiyum bentonit kili yumuşak bir cilt eksfoliyatörü olarak kullanır. Basit bir bentonit tozu ve su macunu cildinizi tahriş edebilecek sert kimyasallar içermez.

Cildinizi temizlemeye yardımcı olmak için yüzünüzde ve boynunuzda bir kil maskesi kullanın. Ölü cilt hücrelerini yavaşça temizlemek için yaklaşık 30 saniye boyunca dairesel hareketler kullanarak bentonit pul pul dökülme maskesini uygulayın. Gözeneklerinizden fazla yağ çekmesine yardımcı olmak için 10-15 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın. Cildinizi peelingden hemen sonra iyi bir nemlendirici uygulayın.

Kalsiyum Bentonit Kil (Dermatit) Egzama ya İyi Geliyor: Bentonit kil maskeleri ayrıca inflamatuar cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olabilir. Dermatite alerjik reaksiyona neden olan tahriş edici veya maddeye maruz kalmaktan kaynaklanabilir. Bentonit kilinin anti-inflamatuar özellikleri, kaşıntı, kızarıklık ve tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Örneğin, bir çalışma, bentonit kildeki bileşiklerin, kontakt dermatitin önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabileceğini buldu. Araştırmacılar, alerjik cilt reaksiyonlarını tedavi etmek ve yatıştırmak için% 5 kuaternyum-18 bentonit losyonu uyguladı.

Başka bir çalışma, bentonit maddeleri içeren nemlendirici bir kremin dermatit semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.Egzamanın neden olduğu yüzünüzdeki kızarıklıktan kurtulmak için daha fazla yol öğrenebilir veya egzama için bu doğal ilaçları deneyebilirsiniz .

Bentonit Kili Çoğu Cilt Tipine Uygundur: Bentonit kil maskesi tariflerinin bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, çoğu cilt tipine uygun olmalarıdır. Bentonit kili, fazla yağı emmek için mükemmel olduğundan, yağlı ciltler için yüz maskeleri için mükemmel bir bileşendir. Bentonit kili normal cilt tipleri için de uygundur. Ancak çok kuru veya hassas bir cildiniz varsa, yüz maskeleri için kaolin kili (beyaz kil) daha iyi bir seçim olabilir.

Bentonit Kili Yaraların Daha Hızlı İyileşmesine Yardımcı Olabilir: Bentonit kili, iyileşme sürecini hızlandırmak için yaralardan kirletici maddelerin çıkarılmasına yardımcı olan bir iyileştirici kildir.

Farelerin kullanıldığı bir araştırmada, bentonit ilacı uygulamanın yaraları tedavi etmeye yardımcı olduğunu buldu. İyileşen kil özellikleri, yaralar iyileştikçe iltihabı ve iltihabı azaltır. Bentonit kilinin yaralara uygulanması, yaraları sadece su kullanarak temizleyen kontrol grubundan daha etkiliydi. Sokma, yanma veya böcek ısırıklarını tedavi etmek için bentonit kil ve suyu kullanarak da macun yapabilirsiniz.

Bentonit Kili Lekeli Cildi Onarıyor: Bentonit kilinin cilt yararları, haftada bir veya iki kez kil maskesi uygulamanın cilt tonunuzu düzeltmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir. Daha önce de belirtildiği gibi, bentonit kili cildin dökülmesine, gözeneklerin tıkanmasına, iltihabın azaltılmasına ve cildinizin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Birçok insan, bentonit maskelerinin bu etkilerinin ciltlerinde lekelenmeyi önlemeye ve azaltmaya yardımcı olduğunu keşfetmiştir.

Bez Döküntülerini Rahatlatmak için Bentonit Kili: Araştırmalar ayrıca bentonit kilinin çocuk bezlerinin neden olduğu bebek dermatitini tedavi etmek için yeterince yumuşak olduğunu göstermiştir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, bentonit krem ​​uygulamasının 6 saat içerisinde bebek bezi döküntü semptomlarının iyileşmesine yardımcı olunduğu bulundu. Calendula kreması ile karşılaştırıldığında, bentonit ilacı bebek bezi dermatitinin tedavisinde daha etkiliydi. ( 13 )

Yüz Cilt için Hint Şifa Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Aztec kilini kullanmanın ve bentonitin tüm faydalarını elde etmenin en kolay yolu, basit bir kil ve su karışımı kullanmaktır. DIY Aztec maskesini yapmak için yapmanız gerekenler:

 • 2 pasta kaşığı bentonit kili kalın bir hamur yapmak için yeterli su ile karıştırın.
 • Gözenekleri küçültmek ve cildinizi detoksifiye etmek için bentonit ev ilaçlarını cildinize uygulayın.
 • Bentonit kil maskesi ılık suyla durulamadan önce sertleşinceye kadar bekleyin.      
 • Haftada 1-2 kez kullanın ve kil maskesini kullandıktan sonra daima iyi bir nemlendirici uygulayın.

Parlayan Ciltler İçin Bentonit Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Cildinizi tonlamak ve görünümünü iyileştirmek istiyorsanız, limon suyu ve bal kullanarak kendi bentonit kil maskenizi yapabilirsiniz.

 • Bentonite kilini parlayan cilt için kullanmak için aşağıdakileri yapın:
 • Kalın bir macun oluşturmak için eşit miktarda bentonit kil ve çiğ bal karıştırın.
 • Uygulanması daha kolay bir kıvam oluşturmak için yeterli miktarda taze limon suyu ekleyin.
 • Antibakteriyel özellikleri için 2-3 damla lavanta esansiyel yağı ekleyin .
 • Bentonit ve limon suyu yüz maskesini dairesel hareketlerle uygulayın, göz çevrenizden kaçınmaya özen gösterin.
 • Çarenin cildinizde çalışmasını sağlamak için 15 dakika bekleyin.
 • Ilık suyla durulayın ve en sevdiğiniz nemlendiriciyi uygulayın.
 • En iyi sonucu almak için şifa maskesini haftada 1-2 kez kullanın.

Akne eğilimli ciltler için Bentonit kil maskesi nasıl yapılır

Kalsiyum bentonit kil maskeleri sivilce salgınlarını yönetmek ve cildinizin cildini iyileştirmek için mükemmeldir. Sivilce için düzenli olarak bentonit maskeleri kullanıyorsanız, maskeyi cildinizin yağlı görünümünde uygulamadan önce ve sonra bir fark görmelisiniz. Şifalı kil maskesi, siyah nokta, beyaz nokta, sivilce ve sivilcelerin sayısını azaltmaya yardımcı olmalıdır. İşte sivilce kontrol yardımcı olmak için bir bentonit kil maskesi tarifi:

 • Zengin bir macun yapmak için 2 çorba kaşığı bentonit kilini jojoba yağı ile karıştırın.
 • Akneye neden olan bakterileri yok etmek için 3-4 damla çay ağacı yağıyla karıştırın.
 • Hafif dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika kurumaya bırakın.
 • Ilık suyla durulayın ve kurulayın.
 • Cildinizi nemlendirmek ve korumak için doğal bir nemlendirici olarak küçük bir jojoba yağı uygulayın.

Bentonit Kilin Diğer Kullanımları ve Yararları

Cildinizin sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardım etmenin yanı sıra, sağlığınız bentonit kili kullanmaktan başka nasıl yararlanabilir?

Bentonit kil dişler için: Doğal bentonit kil tozunun antibakteriyel özellikleri diş sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bentonit kilinin mineral içeriğinin diş sağlığınıza iyi geldiği iddia edilmektedir. Yeniden mineralize edici bir ağız yıkaması oluşturmak için bir çay kaşığı bentonit kil ½ bir bardak su içinde karıştırabilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı bentonit ilacı ile çalkalayın. Tüm sıvıları kullanana kadar durulamaya ve dökmeye devam edin.

Bentonit kil banyosu: Rahatlatıcı bir detoks banyosu oluşturmak ve cildinizi yumuşak ve esnek tutmak için bentonit kil kullanabilirsiniz. Banyo suyunuza bir bardak bentonit kil ekleyin ve iyice karıştırın. Rahatlamak için,  sulandırılmış 12-15 damla lavanta yağı ekleyin. (30 ml) gerilmelerinizi ve endişelerinizi gidermek için taşıyıcı yağ.

İç Kullanım için Bentonit Kili: Ayrıca gıda sınıfı ve yenmesi güvenli olan yenilebilir bentonit kili satın alabilirsiniz. Bentonit kil, toksinleri cildinizden emmeye yardımcı olduğu gibi, içten aldığınızda da benzer bir etkiye sahiptir.

Sağlık yararları için bentonit kil içmenin en iyi yollarından bazılarına göz atalım.

Bentonit kili kilo kaybına neden olabilir: Bentonit kil içmenin faydalarından biri, daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabileceğidir. 2016 tarihli bir çalışma, bentonit killi içeceklerin kullanılmasının, sağlıklı bir kilo verme diyet programının bir parçası olarak kilo vermede yardımcı olabileceğini buldu. Çalışma, detoks içecekler, probiyotikler ve prebiyotikler, alkali teşvik edici yiyecekler ve bentonit kilinin alınmasını içermektedir. Birkaç hafta boyunca araştırmacılar, katılımcılarda kiloyu ve kolesterolü düşürdüğünü fark ettiler.

Sindirim için bentonit kili: Bentonit killi içeceklerin tüketilmesi, vücudunuzu temizlemeye yardımcı olduğu için sindirim sağlığınız için de iyi olabilir. Bentonit kilinin ağızdan alınması, ishal tedavisinde uzun zamandır devam eden bir tedavi olmuştur. Bentonit kili, bağırsak spazmlarını azaltmaya, viral ve bakteriyel enfeksiyonları ortadan kaldırmaya ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Araştırmacılar ayrıca bentonit kil içmenin irritabl barsak sendromu (IBS) belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır . 8 hafta boyunca günde 3 gram bentonit kili alınması, mide krampları, kabızlık, ishal ve şişkinliği azaltmaya yardımcı oldu.

Detoks için Bentonit Kili: Bentonit killi içeceklerin detoks için alınması, vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bir çalışma bentonit kilinin detoks için kömür veya kaolin kilinden daha etkili olduğunu buldu. Bir bardak suya bir çay kaşığı bentonit kil karıştırın. Toz iyice karışana kadar iyice karıştırın. Vücudunuzdaki toksinleri temizlemek için detoks diyeti sırasında günlük olarak içilmelidir.

Bentonit Kilin Yan Etkileri ve Önlemleri

Uzmanlara göre, iç kullanım için bentonit kil almak genellikle güvenlidir. Önerilen doz günde 3 gram 3 aylık bir süreye kadar. Uzun süre içten kil almak, potasyum ve demir seviyenizi etkileyebilir ve bazı sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Bu nedenle, şifalı kilin 3 aydan daha fazla bir süre içten alınması tavsiye edilmez.

Evde kendi bentonit kil maskelerinizi yaparken kil tariflerinizi yapmak için metal kaplar kullanmaktan kaçınmalısınız. Bentonit kilinden ödün vermemek için cam veya ahşap gibi reaktif olmayan kaplar kullanın.

Bentonit Kil Nereden Satın Alınır?

Bentonit kili birçok doğal sağlık gıda mağazasında veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz. Bentonit kili kullanırken bir önlem olarak, kirletici olabilecek markalardan kaçınmalısınız. Uzmanlar, yüksek miktarda kurşun içerebilecek bazı bentonit kil ürünlerine karşı uyardı.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.