Kadın Cilt Bakımı

Bal ve Tarçın Karışımı: Çok Yararlı

Bal ve Tarçın Karışımı: Çok Yararlı

Bal en faydalı ürünlerden biridir. Bal antiseptik, iltihap, virüs ve mikroplara karşı etkiye sahiptir, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun genel sağlığını etkiliyor.

Tarçının da çeşitli yararlı özellikleri var. Organizmanın sağlığını artırır, kan dolaşımı iyileştirir, nezle sırasında yardımcı olur, kalp, mide, bağırsaklar için faydalıdır. Tarçının bir tane daha yararlı özelliği var ki yağların erimesini hızlandırır. Dolayısıyla tarçın çeşitli diyetlerde kullanılır.

Balla tarçının karışımı denenmiş tedavi edici ve önleyici bir yöntem ve araçtır. Artritden (vücut tarafından üretilen ve eklemlerde oluşan bir iltihaptır) muzdarip insanlara bu karışım çok iyi yardımcı olur.

Bal ve Tarçınlı Karışım 1

  • 1 çorba kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 bardak sıcak (sıcak olmamalı, yaklaşık insan vücudu sıcaklığında olmalıdır) suda eritilir ve sabahleyin aç karnına içilir. Tedavi süresi 1 haftadır.

Bal ve Tarçınlı Karışım 2

  • 1 çay kaşığı bal
  • 1/2 çay kaşığı tarçın
  • 1 bardak (yaklaşık 100 ml) ılık suda eritin ve tüketin. Bu karışım bağışıklık sistemini güçlendiriyor, nezle hastalıkları ve grip sırasında iyileşmeyi hızlandırır, hastanın durumunu hafifletir ve terletir.

Yorgunluk ve halsizlik sırasında bile karışık olan organizmanın çalışmasını rahatlatır, insanın zihinsel çalışma verimini artırır.

Balla tarçının karışımı kalp kasına olumlu etkiler, damarları temizler, onların esnekliğini artırır.

Eklem hastalıkları sırasında karışık eklemlerde ağrıların ve iltihabın azalmasına yardımcı olur.

Karma vücudu temizler, gençleştirir, organizmadan hasarlı maddeleri dışarı atar.

Cilt Problemleri ve Hastalıkları İçin Bal ve Tarçınlı Karışım

  • 1 çay kaşığı bal ve
  • 1 çay kaşığı tarçın karıştırıp çeşitli cilt problemleri sırasında kullanılır. Karışımı hasarlı cilt bölgelerine çekmek gerekir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.