Kadın Cilt Bakımı

Ayakların şişmesi hangi dehşetli hastalığın belirtisidir?

Ayakların şişmesi hangi dehşetli hastalığın belirtisidir?

Ayaklarda şişme ve ağrı belirtileri akciğer kanserinin ilk belirtisi olabilir. Bu konuda göğüs cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan bilgi verdi. Göğüs cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan’a göre ayaklarda damar tıkanması varsa, onun varoluş nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü bu durum genellikle akciğer kanserinin ilk belirtileri kabul edilir.

Göğüs cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan’a göre akciğer kanserinden muzdarip hastaların ayaklarında şişme ve ağrılar sıklıkla görülür:

“Ayakların şişmesi ve ağrılar akciğer kanserinin başlıca belirtilerinden biridir. Dolayısıyla, ayakların şişmesini ihmal etmek olmaz. Bu bize doğrudan kansere bağlı pıhtılaşma bozukluğu olduğunu göstermektedir. Çünkü kanser hastalarının yapısal ihlalleri pıhtılaşmaya yol açıyor.

Bu durumda ihmalkârlık yapmak hayati tehlike doğurabilir. Bazen buradaki pıhtının akciğere gitmesi sonucu akciğer embolisi dediğimiz çok ciddi durumlara yol açıyor. Bu nedenle mutlaka erken önlemler alınmalıdır. Akciğer kanserinin teşhisi konmuş hastalarda ameliyat sırasında ve ameliyattan sonra, hatta ameliyat olmayacak hastalarda bile ayaklarda damar tıkanması meydana gelir.

Hastalar kanserden yaşamını kaybetmezse bile, damarların pıhtılaşması sonucu hasta hayatını kaybedebilir. Bu pıhtılar doktor gözetiminde tıbbi yolla tedavi edilir. Tedavi aşamasında kan temizleyiciler olmak üzere, ilaçlar, iğne ve antiembolik çoraplardan kullanılabilir “.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.