Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bazen gözümüzü kör olur, yanlış kararlar almamıza neden olur. Sonradan üzülmemek için ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken kurallar var. Alış verişe çıktığımızda çok beğendiğimiz bir ayakkabıyı rahat olmasa bile, almak fikrini artık unutun! Sizi bütün gün taşıyan ayaklarınıza daha çok önem verin. Peki ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

“Ucuzdur, vardır hastalığı. Pahalıdır, vardır hikmeti “sözünü aklınızdan çıkarmayın. Genel olarak pahalı olan yani çok para verilen ayakkabıların iç ve dış derileri daha kaliteli ve sağlıklı olur. Buna göre ayakkabıyı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Ayağınızdaki en uzun parmak hiçbir zaman ayakkabının en ucuna değmesin, eğer değerse, bu, ayakkabının size küçük geldiğinin ifadesidir. Hemen söyleyelim, başparmak her zaman en uzun parmak olmayabilir!

Uzmanlar ideal topuk yüksekliğinin 4 cm olduğunu söylüyor. Biliyoruz, moda bu kuralı hiçe sayıyor. Ayak sağlığınız ve rahatlığı için tavsiyemiz yüksek topuklu veya babet gibi ayakkabıları almayın. Uzmanlar tıpkı yüksek topuklar gibi sürekli babet giymenin de ayaklara zarar verebileceğini söylüyor.

Beğendiğiniz bir ayakkabının mutlaka iki tekini de deneyip alın. Çünkü bazen bir teki diğerinden farklı olabiliyor. Bu da kullanımda sorunlarla karşılaşmanız neden olabilir.

Her zaman doğal ve kaliteli malzemeden hazırlanan ayakkabılar seçin. Ayak sağlığınız için doğal malzemelerin bir alternatifi şimdilik yok. Üstelik doğal malzemeler daha uzun ömürlüdür.

Ayağınızın numarasına çok güvenmeyin. Markaların kalıpları birbirlerinden farklı olabileceğinden tercihinizi ayak numaranıza göre değil, ayağınıza uygun ayakkabıya göre yapın.

Almayı düşündüğünüz ayakkabıyı belli bir çorapla giyecekseniz eğer, mutlaka çorabınızı da yanınızda götürün. Örneğin, kışın kalın çorapla giyeceğiniz ayakkabıyı ayağınızda ince çorap olmamalıdır.

Giydikçe açılır cümlesine kanmayın! Belki gerçekten de açılır, ama onun açılması için günlerce rahatsızlık veren ayakkabılarla dolaşmaya değer mi ?!

Bir ayak diğerinden çok az da olsa büyükse, tercihinizi her zaman büyük olana göre yapın.

Ayaklar gün boyunca şiştiğinden ayakkabı alış – verişinizi öğleden sonra ya da akşam saatlerinde yapmaya dikkat edin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git